תערוכת בוגרי/ות MFA אוניברסיטת חיפה

איש אינו יכול לשאת שני אבטיחים ביד אחת, ושלושה לא כל שכן

|
|
|

איש אינו יכול לשאת שני אבטיחים ביד אחת, ושלושה לא כל שכן | 9.6-28.8/2020
תערוכה קבוצתית 

אוצרת: פרופ' שרון פוליאקין
ע. אוצרת: ליאלי קחאוש
ריכוז והפקה גלריה בית הגפן: מריה דה פינה

שם התערוכה לקוח מתוך ספרו של אמיל חביבי, "סראיא, בת השד הרע". הרומן שחביבי בחר לקרוא לו ח'וראפייה, כלומר, מעשייה, מתרחש באזור חיפה ובמורדות הכרמל. בתחילת המעשייה עומד המספר, בן דמותו של חביבי עצמו, על סלע בודד בחוף אל-זיבּ, אכזיב,  מנסה לדוג ועורך חשבון נפש עם עברו ועם זהותו כסופר. הוא מכריז כי הדיג הוא מקצועו הראשי והספרות היא רק תחביב מועדף. ומה בדבר הפוליטיקה? היא האבטיח השלישי.  
בתערוכה משתתפים/ות 24 אמנים/ות אשר יצרו עבודות בזיקה לספרו של אמיל חביבי. חלקם בחרו להתייחס באופן ישיר או מטאפורי לציטוט שהפך לשם התערוכה. העבודות עוסקות במוטיב האבטיח, בחומריותו, בצבעיו, בקשר אל האדמה. וגם בקושי ללהטט בין תרבויות שונות, להתמודד עם ריבוי התפקידים בחברה או במשפחה ובעיקר עם התשוקה לאחוז בכול. אמנים אחרים בחרו להתייחס אל רצועת החוף חיפה-עכו-אכזיב-ביירות, אל מפגש הים וההר, אל הטבע, אל חיפה העיר ואל ואדי ניסנאס, אתרים טעונים שבהם משוטט זיכרונו של חביבי בספרו. 
ומי היא סראיא? במעשייה של חביבי היא דמות נשית, מעין ג'יני, ספק דמיונית ספק ממשית, שכורכת יחדיו מציאות ודמיון, זיכרון ושכחה. בתערוכה היא מעוררת את תחושות הפיתוי, הגעגוע, הערגה והאשמה, ועבור האמנים/ות היא מתגלמת כחיפוש אחר כוח היצירה וחמקמקותו.  
התערוכה היא יוזמה של החוג לאמנות בבית הספר לאמנויות באוניברסיטת חיפה בשיתוף עם בית הגפן. כל המשתתפים/ות בתערוכה הם בוגרי/ות תכנית התואר השני (MFA) של החוג לאמנות. הם פעילים/ות בסצנת האמנות בישראל ומשפיעים עליה. תכנית ה- MFA פועלת באוניברסיטת חיפה משנת 2003. התערוכה היא ראשונה בסדרת אירועים שנועדו לגבש את קבוצת האמנים הבוגרים ולשמר את הקשר שלהם עם האוניברסיטה. שיתוף הפעולה הפורה עם בית הגפן נועד לעבות את הקשר בין האמנים, אוניברסיטת חיפה ובית הגפן כמוסד תרבות ערבי-יהודי. 

תערוכה בבית הגפן, רח' הגפן 2,  חיפה  

שעות פתיחה: ראשון-חמישי:15:00-10:00 שישי 10:00-14:00
גלריה בית הגפן, רחוב הגפן 2, חיפה
*הכניסה בהתאם להנחיות משרד הבריאות

נשמח לשמוע ממך
איך מגיעים אלינו