אירועים קרובים

קול קורא | "كان ועכשיו"

תכנית מחקר שנתית של אמניות 2021

كان ועכשיו היא תכנית מחקר שנתית למעורבות חברתית פוליטית של אמניות בסביבת חייהן. התכנית תתקיים אחת לשבועיים ותכלול סדנאות, קריאה ביקורתית, והרצאות. בתכנית יחקרו האמניות המשתתפות מודלים של התארגנויות ושיתופי פעולה אמנותיים במרחב הציבורי, ויתנסו בפיתוח וביישום של אופני פעולה עצמאיים.  
كان ועכשיו היא תכנית שנתית תיאורטית ומעשית, שתלווה את האמניות ביצירת פעולות אמנות שישתלבו בחיי היומיום ובמרחב הציבורי של האמניות במקומות שבהם הן פועלות. התכנית מעודדת פעולות שונות אשר יש ביכולתן להתאים את עצמן למרחב הציבורי בה פועלת האמנית ולתפיסת עולמה. התכנית בנויה על למידה ביקורתית משותפת של הקבוצה, והיא מבוססת על רב שיח, חקירה והתנסות של השותפות בה. 

كان ועכשיו היא ביוזמת והנחיית האמנית טליה הופמן ובשיתוף הגלריה בבית-הגפן, חיפה. 

התכנית מיועדת לבוגרות בתי ספר לאמנות, או אמניות פעילות בעלות ניסיון מוכח של 3 שנים לפחות מכל תחומי האמנות, ואינה כרוכה בתשלום.

תכנית הלימודים 
התכנית מורכבת משני אפיקים עיקריים: תיאורטי ומעשי. 
תיאורטי: דיון, ביקורת, שיח ומחקר הנוגעים בסוגיות המרכזיות של פרקטיקות אמנותיות המתערבות במרחב הציבורי. 
התחקות אחר אופני התארגנות ניסיוניים המותאמים למרחב המשתנה, מתוך נקודת מבט היסטורית ועכשווית, והכרות עם גישות שונות, מקומיות וגלובליות, לנושא. 
מעשי: פיתוח פעולה פוליטית -חברתית במרחב הציבורי על ידי האמניות בתכנית. התכנון והיישום של הפעולה לאורך השנה יתבסס על מחקר ופיתוח עצמאיים של האמנית, לצד דיון וביקורות הדדיות של העמיתות בקבוצה. 
התכנית ״كان ועכשיו״ שואפת ללמוד עם עמיתותיה דפוסי מחשבה אודות האפשרות לפעול כאן. מה היא פעולת-אמנות במקום ובזמן בו כל אחת מאיתנו גרה, כיצד הפעולה הזו מגיבה למקום ובאיזה אופן היא משתלבת או משנה את המבנים החברתיים/פוליטיים בתוכה היא פועלת. שיטות הלמידה בתכנית בנויות מרב שיח פתוח למחשבה ביקורתית, בה האמניות השותפות הן חלק ממערך ההוראה והלמידה. 
המפגשים יכללו פרזנטציות ודיונים של האמניות והמנחות; קריאה ושיח במחקרים; סיורים ומפגשים עם התארגנויות הפעולות באזור.  
מבנה התכנית 
התכנית בנויה מעשרה מפגשים שיתקיימו מדי שבועיים בימי חמישי אחר הצהריים  בבית הגפן, המפגש הראשון יתקיים ב7.1.21. במהלך עשרת המפגשים המשתתפות יפתחו פעולה במרחב בו ירצו להמשיך לפעול לאורך השנה, והתכנית תגבש את האופן בו היא תלווה ותתמוך בתכנית זו. 

נא לשלוח את החומרים הנדרשים למייל: thalia.hoffman@gmail.com עד יום שלישי ה-1.12.20.  
לבירורים ושאלות ניתן לפנות לאותה כתובת מייל. 

תנאי קבלה  
התכנית מיועדת לבוגרות בתי ספר לאמנות, או אמניות פעילות בעלות ניסיון מוכח של 3 שנים לפחות מכל תחומי האמנות.  
הקבלה מותנית בשליחת קורות חיים, והגשת רעיון לאופן פעולה (בקובץ pdf אחד של עד חמישה עמודים). חשוב לציין שההשתתפות במפגשים היא חלק מובנה בתכנית, ורק אלו הפנויות להקדיש את זמנן לתכנית יתקבלו. 
מועמדות רלוונטיות יוזמנו לראיון. 

*התכנית כתובה בלשון נקבה, אך פונה לשני המינים
*המפגשים ייערכו בהתאם להנחיות משרד הבריאות

 

תודה על פנייתך לבית הגפן
שליחת הבקשה נשלחה בהצלחה
אחזור אליך