חוכמת ההמונים- חג החגים (2014)

התערוכה יוצאת בתביעה לשינוי ערכי החיים הפוליטיים, החברתיים והתרבותיים שנשחקו, למען כינון חברה שוויונית ודמוקרטית יותר

|
|
|
|

אמנים משתתפים: נועה ארד יאירי, דוד בהר פרחיה, רעיה בורקנטל, חכים בשארה, אבי דבאח, ברוקן פינגאז, מיכאל חלאק, מאג'דה מרעי-חלבי, חמודי ג'נאם, זוהר גוטסמן, פז הדס, טליה הופמן, לילך ובר- אלת המסטיק, מנאר זועבי, עינב זיו, מתן ישראלי, אשר לב, אהרון לביא- קבוצת חלוצי התעשייה, נסרין נג'אר, ג'ונה סולימאן, למא סולימאן, רובא סלאמה, רביע סלפיתי, סער סקלי, נרדין סרוג'י, בושרה עבאסי, בלו סמיון פיינרו, אשרף פואח'רה, מאיה שמעוני, קרן שפי

פתיחה: 11.12.2014
נעילה: 1.3.2015

אוצרות: יעלה חזות ורולא ח'ורי

נקודת המוצא המופרכת-כמעט של התערוכה "חוכמת ההמונים" היא הקריאה "להפוך את תיבת הסבון" – הלא היא ה-Soapbox המסורתית ששימשה כבימת-נואמים מאולתרת בהייד פארק – אליה הצטרפה הדרישה למצוא פלטפורמות חדשות לקיום שיח דמוקרטי במרחב הציבורי, שכן נראה כי אלו הקיימות כבר אינן ממלאות את יעודן.  
המופרכות של קריאה זו התחדדה עוד יותר לאור ריבוי ידיעות שהופיעו בתקשורת הישראלית במהלך הקיץ האחרון. מדי יום נורות אזהרה מהבהבות באדום זועק אל מול ערכי הדמוקרטיה המתנסחים על פי ראות עיניהם של "שומרי סף" מטעם עצמם. האירועים האלימים שמתחוללים בזירה המקומית הווירטואלית וברחובות העיר צורבים זיכרון טראומטי וגורמים לטלטלה שחייבת להוביל לשינוי בשיח הציבורי.  
התערוכה חוזרת לכיכר העיר, שמקורה בערי המדינה של יוון העתיקה, ככזו שממלאת את תפקידו של המרחב הציבורי כמקום בו ניתן להתכנס, לשמוע, להשמיע ולנהל שיח ציבורי. היא יוצאת  בתביעה לשינוי ערכי החיים הפוליטיים, החברתיים והתרבותיים שנשחקו, למען כינון חברה שוויונית ודמוקרטית יותר, ומבקשת להוות זרז לחשיבה רדיקלית ביחס לפלטפורמות חדשות, גם אם מדומיינות, למימוש התביעה מתוך הפוטנציאל הטמון במרחב הציבורי המקומי.  
תפיסת "חוכמת ההמונים" גורסת שחוכמתו של ההמון גדולה, בתנאים מסוימים, מחוכמתו של המומחה היחיד והתנאים ההכרחיים לקיומה הם הטרוגניות, פלורליזם ומגוון דעות. בתערוכה מוצעת אפשרות אחת מבין אפשרויות פוטנציאליות נוספות, לפתיחת המרחב הציבורי באופן שיאפשר לסוגים שונים של ידע מקומי להתבסס. ידע הנבנה מהגיוון וההטרוגניות של חוכמת הציבור – היוצרים והתושבים – שבכוחם יחד או לחוד לתרגם אותו בצורה פרקטית להנעת שינוי במרחב המקומי. 

 התערוכה באתר מוזיאון ללא קירות:
http://www.mwwart.com/ExibitionCreations.aspx?YearNumber=2014&ExhibitionId=23
 

נשמח לשמוע ממך
איך מגיעים אלינו