מבט עיתונאי (2015)

תערוכת צילום עיתונות

אמנים: עלי עלי, אכרם דראושה, עיסאם תלחמי

אוצרת: פדוא נעאמנה

פתיחה: 8.5.2015
נעילה: 30.7.2015

תצלומי עיתונות נלכדים בשבריר שנייה ונחרתים בזיכרונותיהם של רבים מאתנו. בעידן התרבות הדיגיטלית תופסת העיתונות המקוונת נפח משמעותי יותר ויותר לעומת העיתונות המודפסת, ומסת הדימויים המציפה את המסך יום-יום, דקה-דקה היא בלתי נדלית. השפעתה של העיתונות המקוונת מתעצמת עם התרחבות השימוש באינטרנט; על פי מחקרים, כ-40% מאוכלוסיית העולם מחוברת כיום לאינטרנט ולרשתות החברתיות השונות. במסגרת התפתחות זו כתבות ותצלומי עיתונות אלקטרוניים מופצים באופן מידי לאוכלוסייה רחבה ומגוונת יותר מבעבר. האפשרות שדימוי יתגלגל תוך זמן קצר מקצה אחד של העולם לקצהו השני ויהפוך לוויראלי, ממוטטת את חומות הצנזורה ומגבלות הזמן, ויש בכוחה לעיתים אף להניע מחאות.
בתערוכה "מבט עיתונאי" מוצגים גופי עבודות של שלושה צלמים פלסטינים: עלי עלי (עזה-ברלין), אכרם דראושה (איכסאל) ועיסאם תלחמי (עוספיא). כל אחת מהעבודות מתעדת תקרית, אירוע – נקודת זמן בחייו של יחיד, משפחה או קבוצה, ויחד הן מספרות את סיפורו של העם הפלסטיני. נקודת המבט של כל אחד מהצלמים היא לעיתים מרוחקת ולעיתים מביאה את ההתרחשות מבפנים, בהפגנות או תחת התופת בזמן לחימה, באופן שלא אחת סיכן את חייהם. 
הצלם אכרם דראושה נולד ב-1988 בכפר אכסאל, והוא פעיל מספר שנים בתחום העיתונאי. תצלומיו מתעדים את ההפגנות והעימותים בין פלסטינים לבין המשטרה וכוחות הצבא בתוך הקו הירוק ומחוצה לו. בעבר צילום של פריימים מסוימים העמיד אותו בסכנת חיים ואף נגרם לו נזק בלתי הפיך במיתרי הקול עקב שאיפת גז בהפגנה באום אל פחם. אכרם פעיל בקבוצת צלמי עיתונות פלסטינים ויהודים ActiveStills, תצלומיו הוצגו במספר תערוכות והודפסו בעיתונים שונים, כמו "אל ספיר". 
הצלם עלי עלי (עלי נוראלדין) נולד ב-1984 בעזה, שם גדל והתחנך. כיום פועל בעזה ובברלין. עלי למד בבית ספר במחנה פליטים בעזה, ובצעירותו החליט לעסוק בצילום עיתונות בעקבות אחיו הבכור, פאיז עלי, שעבד בסוכנות צילום צרפתית. הוא התחיל לעבוד בסוכנות EPA בגיל 17, וסיים לימודי עיתונות באוניברסיטת אל אזהר בעזה. בתחילת הדרך התמקד עלי בצילום מלחמה, במראות קשים ומטלטלים, בייחוד בין השנים 2008–2009. כיום פעיל עלי בסוכנות EPA בעיקר בברלין, ותצלומיו מוצגים במגוון עיתונים בולטים, כמו:The New York Times, The Guardian, The Los Angeles Times, The Independent, El Pais ,  Süddeutsche Zeitung. כמו כן, תצלומיו הוצגו בכמה תערוכות וזכו במספר פרסים, למשל Frontline Club Award for photojournalism לשנת 2013 
 ו-World Press Photo Award בקטאר לשנת 2014. בחודשים הקרובים הוא ישתתף בתערוכה בניו יורק.
הצלם עיסאם תלחמי נולד ב-1960 בעוספיא, אדריכל במקצועו, בוגר מכללת ויצו חיפה. בשנים האחרונות עוסק בצילום מקצועי. בקבוצת העבודות המוצגת בתערוכה עיסאם מתאר את הכפרים הבלתי מוכרים ואת התושבים של ג'סר א-זרקא, שחיים בעוני ובהזנחה. 
עיסאם זכה במספר פרסים, ותצלומיו פורסמו והוצגו במספר מקומות, בספר Arabpx ובתערוכות מקומיות. בחודשים הקרובים עתידה להיפתח תערוכת יחיד שלו בגלריה flowfineart בקלן, גרמניה. 

נשמח לשמוע ממך
איך מגיעים אלינו