פנים. גוף. בית ~ תערוכה חדשה

18.4.24 – 31.10.24
: גלריה בית הגפן
: רחוב הגפן 2
: 0
: כן
תערוכה ופרפורמנס

פנים. גוף. בית
18.4.24 – 31.10.24

אמנים: אירינה כרכבי, דועא בסיס וסאאד מנסור, איימן דאו
אוצרות: אינה ברקוביץ׳ ושאם אבו סאלח

גלריה בית הגפן
רח׳ הגפן 2, חיפה

 
התערוכה פנים. גוף. בית. כוללת דיוקנאות שמן על בד, עבודת וידאו, מיצג מחול ואובייקט פיסולי עשוי בד, מתכת וזכוכית. האמנים המשתתפים פועלים במגוון עולמות תוכן ודיסציפלינות, אבל בבסיס העשייה של כל אחת ואחד מהם עומדים הרצון במפגש פנים אל פנים והצורך במגע ובשייכות למקום.
 
הציירת אירינה כרכבי מציגה גוף עבודות שמתפרס על פני שישה עשורים, החל ברישומים שיצרה בבית הספר ובמהלך לימודיה באקדמיה המלכותית לאמנות יפה בסנט פטרסבורג, וכלה בעבודות שמן על בד ורישומי הכנה שציירה בשנים האחרונות בסטודיו בחיפה. עיקר עיסוקה האמנותי הוא הדיוקן. בני משפחה, ילדים ונכדים, חברים קרובים ומכרים מזדמנים – כולם מתוארים במיומנות, בדקדקנות וברגישות. עבודותיה המוקדמות מגלות חדוות יצירה, יד בוטחת וכישרון טבעי רב. עבודותיה המאוחרות מפגינות וירטואוזיות טכנית ומעידות על עין חדה של אמנית שהקדישה את חייה להתבוננות בפנים האנושיות.
 
היוצרת הרב-תחומית דועא בסיס והרקדן והכוריאוגרף סאאד מנסור מעלים מיצג חדש שמלווה בעבודת הווידאו 21 ק״ג של בסיס. עבודתם המשותפת בוחנת את יחסי הגומלין בין גוף לגוף ובין וגוף לחומר. היצירה העדינה והפיוטית, שתועלה פעמיים בגלריה, מספרת סיפור אוניברסלי על כמיהה למפגש אנושי וחושפת את הרגעים שבהם חיבור מתאפשר או מתפספס, מכביד או מרומם.    
 
העבודה אור התקווה של האמן ומעצב האופנה איימן דאו נוצרה במיוחד לגלריה בית הגפן. באמצעות פעולה של הצבה, חשיפה וכיסוי, הפך חלל הכניסה של הגלריה לאזור ביניים, שמאפשר להרהר בפוטנציאל שטומנת בחובה היכולת לדמיין מסלולים אלטרנטיביים בין העבר למציאות של היום. האובייקט הפיסולי של דאו מעלה זיכרונות של החגיגיות, הצבעוניות והפאר של הבית בן מאה ועשרים שנה, שבו שוכן מרכז התרבות הערבי-יהודי בית הגפן.